BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Para królewska Norwegii odwiedzi Polskę

16.04.2012 / czytano: 2579 razyJego Królewska Mość, Król Norwegii Harald V wraz małżonką Sonią złożą oficjalna wizytę w Polsce.  Norwescy monarchowie przybywają na zaproszenie  prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

REKLAMA   
Dwa dni w Warszawie i jeden w Krakowie tak brzmi oficjalny komunikat biura prezydenta RP zapowiadający  wizytę norweskiej pary królewskiej w dniach 9-11 maja br.
Harald V objął tron Norwegii 17 stycznia  1991 roku po śmierci swojego Ojca Olafa V
Nie rządzi jednak nieprzerwanie. W listopadzie 2003 roku  przechodzącego kuracje z powodu choroby nowotworowej Haralda V zastąpił jego syn Haakon Magnus Glücksburg. Regencja następcy Haralda V-tego trwała do  kwietnia 2004. Drugi raz taki fakt miał miejsce 29marca- 7czerwca 2005 r.  
Norweska para królewska cieszy się w swoim kraju ogromna sympatią .  Historia ich małżeństwa jest zmaterializowaniem się bajkowych opowieści o miłości i szczęściu.
  Harald i Sonia czekali dziewięć lat zanim otrzymali zezwolenie na małżeństwo, w sprawie którego trwały konsultacje na najwyższym szczeblu. Związek przyszłego króla z mieszczanką wywołał ogromne zaskoczenie.
 
Dopiero po zasięgnięciu opinii :Prezydium Stortingu, liderów ugrupowań parlamentarnych i rządu, król Olaf V zezwolił następcy tronu na poślubienie osoby z "ludu"  
W marcu ogłoszono zaręczyny, a 29 sierpnia 1968 książę Harald oficjalnie poślubił Sonię z Vinderen w Oslo..
Dziś para królewska Harald V  i królowa Sonia są szczęśliwymi rodzicami dwójki dzieci:
- Marty Ludwiki  i następcy norweskiego tronu
Haakona Magnusa
Norwegia jest do dziś monarchią konstytucyjną, w ktorej władza wykonawcza spoczywa w rekach premiera, a władza ustawodawcza nalezy do kompetencji Stortingu( jednoizbowy parlament). Król zgodnie z konstytucja  wybiera Radę Państwa, w skład której wchodzi premier i co najmniej siedmiu członków, egzekwuje podatki, mianuje wszystkich urzędników cywilnych, kościelnych i wojskowych, jest naczelnym dowódcą sił lądowych i morskich, ma też prawo łaski.
    urszula starzyk

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA