BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Koniec z wizami do USA?

08.02.2013 / czytano: 24984 razy


Do Kongresu USA trafił projekt ustawy, która może przyspieszyć włączenie Polaków do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Programme - VWP). Identyczny projekt ustawy zgłoszono rok temu – nie zainteresowała się nim nawet senacka komisja. Program ruchu bezwizowego umożliwia obcokrajowcom przybywanie na terenie Stanów Zjednoczonych przez 90 dni bez konieczności posiadania wizy. 

REKLAMADo ruchu bezwizowego w USA kwalifikuje się aktualnie 37 państw świata. Jak zaznacza dziennik Europolitics, mimo ciągłych starań polskich i europejskich polityków, Polska jest jednym z zaledwie czterech państw Unii Europejskiej, które wciąż muszą korzystać z wiz w przypadku wyjazdu do USA. Oprócz nas, do programu ruchu bezwizowego nie jest nadal włączona Bułgaria, Cypr i Rumunia.

Nowy projekt został zgłoszony w Kongresie w poniedziałek 4 lutego przez demokratycznego kongresmena Mike’a Quigley’a i republikanina Aarona Schocka oraz senatorów Marka Kirka z Illinois z i Barbarę Mikulski z Maryland. Propozycje nowej ustawy pokrywają się z założeniami projektu wniesionego do Izby Reprezentantów i Senatu USA w zeszłym roku. Choć prezydent Barack Obama zapowiedział, ze podpisze projekt ustawy o wizach, jego poparcie może nie wystarczyć do przeforsowania korzystnych dla Polaków przepisów. Nowy projekt może podzielić los ustawy z 2012 roku i utknąć w senacie – podkreśla Europolitics.

Obecne przepisy umożliwiają zniesienie obowiązku posiadania wiz do USA obywatelom tych krajów, których konsulaty odrzucają mniej niż 3 proc. wniosków o wizy. Zgodnie z nowym projektem ustawy, dla krajów, które blisko współpracują z USA, próg ten mógłby zostać podniesiony do 10 proc. W 2012 roku współczynnik odrzucanych wniosków o wizy w Polsce wynosił 9,3 proc., co oznacza, że nasz kraj mógłby skorzystać z nowych przywilejów. Ten sam wskaźnik dla Bułgarii i Rumunii wynosi odpowiednio 18 proc. i 17 proc., dyskwalifikując te kraje z ubiegania się o udział w ruchu bezwizowym. Cypr nie został do tej pory włączony do VWP, ponieważ nie spełnił wymogów dotyczących odpowiedniej kontroli na swoich granicach.

Do kwestii zniesienia wiz dla Polaków sceptycznie podchodzi też amerykańska Polonia. Zdaniem Franciszka Spuli, szefa Kongresu Polonii Amerykańskiej, największej polonijnej organizacji w USA, przypomina, że w poprzednich lata sprawa zniesienia wiz upadała, bo napotykała na sprzeciw w Kongresie. Z kolei polityczny komentator polonijnego Radia Echo, Aleksander Siemiński z Chicago, podkreśla, że choć w ostatniej dekadzie o tej sprawie mówiło się i pisało wiele w mediach, to dla Polaków nie było żadnych pozytywnych efektów.

Piotr Kuropiej
www.PiotrKuropiej.pl

Reklama_________________________________________________________
 

 
 
 
 
   
_________________________________________________________________

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA


Wideo