BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Zgodny głos na szczycie NATO

07.05.2012 / czytano: 25317 razy

Grupa Wyszehradzka a także Łotwa i Estonia mają podobne zdania w sprawie majowego szczytu NATO. Bronisław Komorowski podkreśla ,że „ Kraje naszego regionu Europy będą prezentować „ daleko idąca zbieżność stanowisk na szczycie w Chicago w maju. „

REKLAMASzczyt NATO w Chicago był głównym tematem obrad niedzielnego spotkania państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej. Najważniejsze z poruszanych kwestii to zakończenie misji w Afganistanie w 2014 roku , wspólne ćwiczenia wojskowe w NATO, art.5 Traktatu Północnoatlantyckiego i system antyrakietowy.
Polski prezydent z największa satysfakcją widzi daleko idąca zbieżność stanowisk, które będą przedkładane na ważnym natowskim szczycie. Cieszy go fakt, że we wszystkich istotnych sprawach deklarowane  stanowiska krajów środkowoeuropejskich są zgodne .
   

 - Dotyczy to także zakończenia misji w Afganistanie w 2014 roku. (...) Jesteśmy otwarci na zakończenie misji w roku 2014 przy jednoczesnym pozostawieniu jako otwartego tematu do dyskusji sposobu zaangażowania (sił NATO) w Afganistanie po roku 2014 - powiedział prezydent. Komorowski podkreślił, Polska chce, by było to zaangażowanie w odbudowę tego kraju.
Czworokąt Wyszehradzki a także Łotwa i Estonia będą optowały za utrzymaniem priorytetowego znaczenie art. 5Traktatu Północnoatlantyckiego, który przewiduje, że atak na jedno z państw członkowskich jest atakiem na cały Sojusz.
W sprawach wojskowych europejska szóstka będzie domagać się prawdziwych ćwiczeń.
 - Chodzi o to, aby to były ćwiczenia z udziałem realnego wojska, a nie tylko systemów dowódczych – tłumaczyłBronisław Komorowski. W sprawie systemu antyrakietowego Polska, Czechy , Słowacja , Węgry , Łotwa i Estonia będą popierać zamysł budowania tarczy antyrakietowej.
- Z największą satysfakcją odnotowuję, że pomimo różnych niejasności co do przyszłości tego systemu możemy mówić o wspólnym poglądzie co do wagi ogłoszonego (na szczycie NATO) w Lizbonie zamysłu zbudowania ogólnonatowskiego systemu obrony przeciwrakietowej- powiedział polski prezydent.
 Wygląda na to, że  na majowym szczycie NATO środkowo europejska szóstka mówić będzie jednym głosem. Takiej zgodności trudno nie pozazdrościć , zwłaszcza, że zastrzeżenia do ustaleń Lizbońskich wielkim głosem zgłasza Rosja .
 

pp12

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA


Wideo