BEZPŁATNIE ORGANIZUJEMY PROMOCJĘ FIRM KAŻDEJ BRANŻY, STOWARZYSZEŃ, ARTYSTÓW - inkubator@portalpolski.pl

Cypr bez podatku od depozytów i bez 10 mld euro z UE

20.03.2013 / czytano: 974 razy

Cypryjski parlament odrzucił zdecydowana większością głosów podatek od depozytów, który był warunkiem przydzielenie Cyprowi przez Euroland 10 mld euro pożyczki. Podatek od depozytów bankowych byłby precedensem w dziejach strefy euro. Po raz pierwszy chciano sięgnąć do pieniędzy klientów banków, aby ratować instytucje finansowe i finanse publiczne. Cypryjczycy mogli stracić od 7-10% swoich oszczędności. Od soboty zamrożone są wszystkie konta. Ludzie nie maja dostępu do gotówki. W tarapatach finansowych znalazło się brytyjskie wojsko i wszystkie ambasady oraz wiele firm. Nie można ani wpłacić, a już na pewno wypłacić na Cyprze pieniędzy. Aktywa cypryjskich banków to 120 mld Euro.

REKLAMA 
 
Kontrowersyjny podatek miał pomóc w uzbieraniu antykryzysowej gotówki. Spodziewano się, że będzie to jakieś 5,8 mld euro. Opodatkowaniu miały ulec depozyty w wysokości 100 tys. euro na wysokości 6,75%, a te powyżej 100 tys. w wysokości 9,9%.  Cypryjscy posłowie nie kupili argumentów rządu 36 z 56 parlamentarzystów było za odrzuceniem ustawy o opodatkowaniu depozytów.
 
Na razie nie wiadomo, co dalej. Brak ustawy oznacza, ze Cypr nie dostanie zastrzyku gotówki. Mogą upaść największe Cypryjskie banki, a to pociągnie za sobą cały sektor gospodarczy. 8% PKB całego kraju należy do sektora bankowego.
 
Cypr właśnie znalazł się w całkowitym impasie. Teraz już gospodarka chwieje się jak domek z kart. Upadek banków oznaczać będzie kolejne straty. Cypru nie stać na wypłacenie 30 mld euro gwarancji depozytów do 100 tys. euro- zgodnie z wymogami UE taki obowiązek spoczywa na kraju w przypadku bankructwa banków. Z kolei wyjście ze strefy euro oznacza dla Grecji dewaluację waluty i gigantyczny wzrost inflacji.
 
Unijna oferta ponoć jest nadal aktualna. 10 mld euro pomocy, jeśli Cypr zdoła zebrać 5,8 mld euro. Dług publiczny Cypru wynosił na koniec 2012 roku  86,5 %..
 
Najwięcej na podatku od depozytów mogli stracić Rosjanie.34,7% depozytów to pieniądze z Moskwy a nie z Cypru.


źródło; TVP,Gazeta Wyborcza

pp12

Lista komentarzy

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:
Treść:
Przepisz kod:
REKLAMA